Zasada działania alternatora

Tu przeczytasz o działaniu alternatorów, a także o najczęstszych problemach z alternatorami i rozrusznikamijak zbudowany jest alternator

Zasada działania alternatora przypomina trochę zasadę działania dynama w rowerze. I chociaż powszechnie nie stosuje się już tego typu rowerowego oświetlenia, zastąpionego przez diody, to trudno wyobrazić sobie samochód, który poruszałby się bez zasilania elektrycznego. Już od początku powstania samochodów, starano się rozwiązać problem zaopatrzenia instalacji elektrycznej w odpowiednio wysokie napięcie.

Zaczęto stosować prądnicę, ale z biegiem czasu zastąpiono ją alternatorem. Nie każdy początkujący kierowca (szczególnie kobieta) wie, że alternator oprócz akumulatora jest źródłem prądu w samochodzie. Akumulator kondensuje go w sobie, natomiast sam alternator „doładowuje” akumulator podczas jazdy samochodem. Największe obciążenie i strata energii przypada na rozruch samochodu, za który odpowiada rozrusznik.

Często gdy samochód nie chce nam odpalić, przyczyny warto upatrywać właśnie w akumulatorze, alternatorze, albo rozruszniku. Inny często powtarzający się problem to wymiana szczotek. Podczas awarii należy zastanowić się, kiedy ostatnio wymienialiśmy tę cześć alternatora. Szczególnie istotne jest dbanie o akumulator, alternator i rozrusznik w zimie. Każdy kierowca wie, że właśnie w tym okresie samochód podatny jest na płatanie nam figla, szczególnie rano.

Co możemy zrobić by temu zaradzić? Warto regularnie doładowywać akumulator i pojechać na przegląd alternatora i rozrusznika do mechanika. Jeżeli stwierdzi on, że wszystko jest w porządku, samochód powinien być na chodzie w każdą zimę.


Zobacz także:

www.twojmechanik.pl
www.alternator.radom.pl
www.rozrusznik.radom.pl
www.rozruszniki.radom.pl

 
Design downloaded from free website templates.